@th_alysandratos
.bsky.social. Come to the bluer skies.
Person mit Migrationshintergrund. Citizen of nowhere. Leveraging randomness. Panathinaikos. Heidelberg.
Το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου θα αφαιρέσει την επιτίμια Πούτιν ή είναι χαρούμενο να έχει εγκληματία πολέμου επίτιμο διδάκτορα; Το Πανεπιστήμιο Πειραιώς θα το αφαιρέσει από τον Λαβρόφ;
Ο Τσίπρας έχει να τουιτάρει μιαν εβδομάδα. Κατάπιε τη γλώσσα του; Ξέμεινε από μπαταρία στη μέση του ωκεανού; Φοβάται μη βγάλει ο Βλαδίμηρος καμία κασέτα από το 15;
23 Δεκέμβρη 2001, Άνω Τούμπα: Έλεγχος σε ΙΧ, περαστικός ρωτάει γιατί κάνουν έλεγχο στον φίλο του, η κατάληξη είναι επεισόδιο με θαμώνες παρακείμενης καφετέριας και πυροβολισμούς στον αέρα. 5 άτομα συλλαμβάνονται.
Καθώς η Ελλάδα καίγεται & φίλοι πεθαίνουν αδυνατώ να μην ρωτήσω: Πού είναι η ΕΕ; Μόνο να κλείνουν τις τράπεζες μας για να σώσουν τα δολοφονικά προγράμματα λιτότητας & τους τραπεζίτες τους ξέρουν; Θα το πω: ΕΕ, με αηδιάζεις!
Ο Σαμαράς με τη στάση του στο μακεδονικό οδήγησε σε σπατάλη πολύτιμου διπλωματικού κεφαλαίου για 25 χρόνια.
Με τα Ζάππεια εμπόδισε τη διαχείριση της κρίσης α λα Πορτογαλία, πιθανότατα μακραίνοντας την.
Ας τον ακούσουμε όμως στην ΑΟΖ, πότε έπεσε έξω αυτός ο μέγας ευπατρίδης;
Έχουν θιχτεί οι μηχανικοί από την πιθανότητα να γίνου�� μέλη του ΤΕΕ απόφοιτοι κολλεγίων. Εγώ πάλι, παρότι είναι χαμηλού επιστημονικού επιπέδου, θυμάμαι έναν συνάδελφο τους, απόφοιτο ΕΜΠ, μέλος του ΤΕΕ, που μίλαγε για στροφές 360°.
-Δεν θα κάνει πόλεμο, για πλάκα μάζεψε όλο το στρατό στα σύνορα.
-Ναι, αλλά κι αυτή προκάλεσε, ήθελε να'ναι ανεξάρτητη.
-Να μην έχει η Ρωσία ζωτικό χώρο;
-Σε ναζί επιτίθεται στο κάτω κάτω.
Προσθέστε δικαιολογίες των δήθεν αντιιμπεριαλιστών/φιλειρηνιστών.
Κάποιος να ενημερώσει τους "με την ειρήνη" ότι στην Bucha βρίσκουν τους εκτελεσμένους δεμένους πισθάγκωνα. Αυτό θα συμβεί σε όλη την Ουκρανία αν σταματήσει να μάχεται.
Let me get it right: veto is fine if it is the Dutch on stimulus, the Austrians on operation Irini or the Hungarians on the rule of law, but it's a disgrace if it's the Cypriots re:sanctioning, as per previous agreement, a country illegally occupying their territory.
Είναι σαφές ότι οι δεμένοι πισθάγκωνα εκτελεσθέντες στην Bucha έπρεπε να πεθάνουν επειδή το ΝΑΤΟ περικύκλωνε τη Ρωσία όπως μας λένε αξιόπιστοι και σοβαροί αναλυτές. Όσοι εντοπίζουν την αιτία της εισβολής στον ρωσικό επεκτατισμό και στον ευρασιανισμο είναι καταφανώς τσαρλατάνοι.
Ο πρύτανης του ΟΠΑ, διαβάζω, αρνήθηκε να καλέσει την ΕΛΑΣ για τον ξυλοδαρμό του φοιτητή του. Η ΕΛΑΣ κλήθηκε από φοιτητές, αλλά κάτι εμπόδισε την επέμβαση της. Καθηγητές τις προάλλες έβλεπαν συνάδελφό τους να τραμπουκίζεται κι αδιαφορούσαν.
Για περιοχή με τόσους ρωσοφωνους, που στήριξε Γιανουκόβιτς το 2010, ζει υπό τον ουκρανικό ζυγό 8 χρόνια κι ο Πούτιν την απελευθερώνει, σαν πολύ να αντιστέκεται η ανατολική Ουκρανία.
Αν σας έλεγα ότι υπάρχει (αναπληρωτής) καθηγητής που δεν πιστεύει ότι έπεσαν τ'αεροπλάνα στους δίδυμους πύργους και θεωρεί ότι δικαιώνονται τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών, τι γνώμη θα είχατε για το ίδρυμα που τον προσέλαβε και προήγαγε;
Υποθετικά μιλώντας πάντα.
Καθηγητής φαρμακολογίας μοιράζεται ποστ οφθαλμιάτρου που λέει ότι οι 40- κινδυνεύουν περισσότερο απ'το εμβόλιο και καλύτερα να νοσήσουν για ν'αποκτήσουν ανοσία. Ίσως πρέπει κάποια στιγμή να μας πει η ιατρική του ΑΠΘ αν στηρίζει τις απόψεις του μέλους ΔΕΠ της.
Λέκτορας δίχως ερευνητικό έργο ζητά προαγωγή. Απορρίπτεται κι εκλέγεται αντ'αυτού εξωτερική υποψήφια. Το ΥΠΕΘΑ μονιμοποιεί με ρύθμιση λεκτόρες που δεν πήραν προαγωγή. Η εξωτερική στον άσσο. Μόνο μην ιδρυθούν ιδιωτικά ΑΕΙ και πέσει το επίπεδο.
Αν έχω καταλάβει καλά, στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πάτρας δε λειτουργεί η καρδιοχειρουργική κλινική. Με τα καρδιακά να είναι από τις πιο κοινές αιτίες θανάτου. Κι ο πρύτανης, η τοπική κοινωνία, οι πολιτευτές, έδιναν μάχη για την ίδρυση νομικής.
Αν κρίνω από τους Έλληνες tankies σήμερα, το 42 θα έλεγαν ότι οι Γερμανοί έδειξαν αυτοσυγκράτηση και δεν έκαψαν την Αθήνα μετά την ανατίναξη του Γοργοποτάμου.
Μην πει κανείς "η δεξιά". Επί ΠΑΣΟΚ έπεσε το ξύλο στην Τούμπα. 4 χρόνια ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έκανε ούτε αυτή την άτυπη επιτροπή Αλιβιζάτου. Το πρόβλημα είναι διαχρονικό και πολύ βαθύτερο από ένα κόμμα, έναν υπουργό ή έναν αστυνομικό.
Πιθανότατα αντιδημοφιλής άποψη: η πολιτεία πρέπει να επιδοτεί τον μαζικό αθλητισμό (βλ. παχυσαρκία στην Ελλάδα). Ο πρωταθλητισμός, και φυσικά ο επαγγελματικός αθλητισμός, θα'πρεπε να στηρίζεται σε ιδιωτικές χορηγίες, δωρεές και εμπορικά έσοδα.
Όταν ήμουν έφηβος, μου έλεγαν ότι έξω πάνε όσοι πατώνουν στις πανελλήνιες. Πλέον λέω σ'όσους ξέρω να κυττάζουν κι έξω. Χαμηλά/καθόλου δίδακτρα, πολύ καλές συνθήκες σπουδών, αναγνωρισμένα πτυχία. Όποιος μπορεί, ας εκμεταλλευτεί τα πλεονεκτήματα που έχει ως πολίτης της ΕΕ.
Διάβασα ότι η χρήση μάσκας για μεγάλο χρόνο διακινδυνεύει την ανοσία μου ενάντια σε κοινά παθογόνα με τα οποία συμβιώνουμε για αιώνες και λέω μαζί με τη μάσκα να κόψω και το πλύσιμο των χεριών με σαπούνι, να μην κάνω μισές δουλειές.
Για τον "ανασχηματισμό" δεν έχω άποψη. Για τον Τσακλόγλου έχω να πω ότι ήταν εξαιρετικός στη διδασκαλία, είχε την πόρτα ανοιχτή στους φοιτητές, έχει ερευνητικό έργο στο αντικείμενο του και έδωσε μάχη υπέρ μεταρρυθμίσεων. Μακάρι να ήταν κι άλλοι σαν κι αυτόν. Α, είναι κι Άρης.
Διαβάζω σχόλια τύπου "να μη διαμαρτυρόσαστε χτες, να μη χτύπαγαν τον αστυνομικό σήμερα" κι αναρωτιέμαι αν πραγματικά όσοι τα γράφουν δεν διανοούνται ότι κάποιος μπορεί ν'αντιτάσσεται και στην αστυνομική αυθαιρεσία και στην βία κατά των αστυνομικών.
Σήμερα έγιναν τυπικά Έλληνες η Βερόνικα κι ο Αλέξανδρος Αντετοκούμπο. *Με τιμητική πολιτογράφηση*. Γιατί το να ζεις 20+ χρόνια στη χώρα ή να'χεις γεννηθεί και μεγαλώσει σε αυτή δεν αρκούν.
Όσοι ανησυχούν για την ποιότητα των ιδιωτικών κολλεγίων, λογικά την ίδια ανησυχία έχουν και για την ποιότητα των δημοσίων ΑΕΙ. Οπότε ας αξιολογηθούν όλα, ας κλείσουν όσα δεν πληρούν τις προδιαγραφές και τα υπόλοιπα ας λειτουργούν επί ίσοις όροις.
Επειδή μιλάμε για καραμπινάτη περίπτωση διάδοσης ψεμάτων: Το Open University είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο με έτος ίδρυσης το 1969. Έχει 174,000 φοιτητές και πάνω από 3,000 άτομα προσωπικό. Εξυπηρετεί κυρίως μεγαλύτερους σε ηλικία φοιτητές, 2/3 είναι άνω των 25.
Ο Βουλαρίνος δεν έχει ακούσει για την έκθεση του Ευρωκοινοβουλίου ή της OLAF, δεν έχει διαβάσει τα ρεπορτάζ διεθνών ΜΜΕ, δεν γνωρίζει καν τις 19 επώνυμες καταγγελίες που αναφέρει ο ΣτΠ στην έκθεση του για το 21.
Άποψη όμως μ'υφος εξυπνακια έχει.
Τώρα που πήραμε φόρα με το "ζωντανό Σύνταγμα", ας αναθεωρήσουμε και το νόμο περί ευθύνης υπουργών ώστε να είναι συμβατός με το ενωσιακό δίκαιο. Δε φαντάζομαι εκεί να θυμηθούμε το "ισχυρό Σύνταγμα" και τον επικουρικό ρόλο του δικαίου της ΕΕ.
To BBC πάγωσε τις ανταποκρίσεις απ'τη Ρωσία επειδή ο νέος νόμος είναι ασύμβατος με την ελεύθερη δημοσιογραφία και δεν θέλει να κινδυνεύσει το προσωπικό του. Αναρωτιέμαι τι μας λέει ότι τα ελληνικά ΜΜΕ δεν φαίνεται ν'ανησυχούν για την ασφάλεια των ανταποκριτών τους.
Συγχαρητήρια σε ΕΟΠΥΥ και ΗΔΙΚΑ για την αξιοποίηση στοιχείων για την ειδοποίηση ευπαθών ομάδων σχετικά με τον εμβολιασμό. Να λέμε και τα καλά. Ακόμα καλύτερα αν κάποια από τα δεδομένα αυτά διατεθούν στο κοινό, με κατάλληλες δικλείδες ασφαλείας φυσικά.
Δηλαδή ευρωβουλευτής, απόφοιτη νομικής Κορνέλ, πήρε από κομματικό στέλεχος αρχείο εκλογέων του 2023(!) με πατρώνυμο, μητρώνυμο, όνομα συζύγου, πόλη και χώρα γέννησης για χρήση στις ευρωεκλογές του 2024 και δεν αναρωτήθηκε αν κάτι είναι δεν πάει καλά.
Διάσπαση Γιουγκοσλαβίας: 1991
Συμφωνία Ντέιτον: 1995
Πριν 23 χρόνια είχαμε 1999.
Οι λαοί δεν έχουν ανάγκη από προστάτες, γι'αυτό δεν έπρεπε να ενοχλήσουμε την εθνοκάθαρση του κ.Μιλόσεβιτς στο Κόσοβο.
Σαν σήμερα πριν 23 χρόνια το ΝΑΤΟ άρχισε να βομβαρδίζει το Βελιγράδι για να διασπάσει την Γιουγκοσλαβία σε ελεγχόμενα κρατίδια. Ιμπεριαλιστικό έγκλημα που επαναλαμβάνεται τώρα από το καθεστώς Πούτιν. Όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη κι οι λαοί δεν έχουν ανάγκη από προστάτες.
Όσοι θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν πολιτικά την επιτυχία του Αντετοκούμπο σήμερα, καλύτερα να μας πουν τι κάνουν για όλα τα παιδιά που περιμένουν χρόνια για να πάρουν την υπηκοότητα της χώρας όπου γεννήθηκαν ή/και μεγάλωσαν.
Are C4 and BBC calling Louis Alphonse de Bourbon, King of France or Georg Friedrich, King of Prussia?
Normally I don't care about the former royals' antics, but the same mistake, twice in a day is a bit much.
"I'm sure he will feel that these could be in their rightful place."
Pavlos, the Crown Prince of Greece, tells
@cathynewman
he "would love to see" the Elgin Marbles "come home" and discusses whether King Charles could play a role in that.
Παρατηρώ ότι ΟΧΙ στο αίτημα σύστασης προανακριτικής για απιστία και παράβαση καθήκοντος του Κ. Αχ. Καραμανλή σχετικά με τη σύμβαση για τα τρένα ψήφισαν 157 βουλευτές. Η ΝΔ έχει 158 κι ο ενδιαφερόμενος δε μπορεί να ψηφίσει. Μόνο στην ψηφοφορία για το γάμο απέκτησαν συνείδηση.
Κάποιος να ενημερώσει τον Γιάννη Χάρη και τον αρχισυντάκτη της ΕφΣυν, που προφανώς του ξέφυγε, ότι το ΚΙΣ ιδρύθηκε με νόμο, είναι ΝΠΔΔ, συντονίζει τον ελληνικό Εβραϊσμό και δεν είναι όργανο του Ισραήλ. Αναμένω την διόρθωση και τη συγγνώμη. H/t
@manchurian
Κάπου έγκωσα με τα "μόνη επιλογή η ειρήνη, ας σταματήσουν οι εχθροπραξίες". Δεν ξεκίνησαν μόνες τους οι εχθροπραξίες, τις ξεκίνησε ο εισβολέας. Αν δε σταματήσει ο εισβολέας, η απαίτηση ειρήνης απ'τον αμυνόμενο ισοδυναμεί με απαίτηση παράδοσης του. Αν αυτό θέλουν, ας το πουν.
Όσοι έχουν θεσμικές θέσεις που σχετίζονται με την επικοινωνία επιστημονικών θέσεων στο κοινό, πρέπει να προσέχουν πολύ τι λένε και πώς.
Αν δε μπορούν/θέλουν να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις του ρόλου τους, ας αντικατασταθούν να ησυχάσουμε κι εμείς κι αυτοί.
Ο
@kgiannakidis
χτες έγραφε ότι οι εκτρώσεις είναι 150,000/έτος και 35,000 αφορούν έφηβες κατω των 16.
Φαντάζομαι θα μας κάνει την τιμή να μας δώσει την παραπομπή στην πηγή του αριθμού με τέτοια ακρίβεια ανά ηλικιακή κατηγορία.
Το 40 ο Μεταξάς ήταν δικτάτορας, όχι κάνας άγιος. Ελπίζω ότι δεν θα υποστήριζαν κάποιοι την ιταλική εισβολή γι'αυτό το λόγο ή επειδή είχε ταχθεί με την Βρετανία ή δεν θα προτιμούσαν την παράδοση αμαχητί γιατί "στρατιωτικά η υπόθεση είναι τελειωμένη". Ελπίζω, όρκο δεν παίρνω.
Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;
Άμα το 2023 η φυσική και τα μαθηματικά θεωρείται ότι βγάζουν καθηγητές Γυμνασίου Λυκείου και δεν έχουν άλλες προοπτικές στην αγορά εργασίας…
Για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει την υπόθεση: η διάταξη υπ’ αριθμ. Ε2402/2020 με την οποία η ΕΥΠ ζήτησε άρση του απορρήτου του δημοσιογράφου Θ. Κουκάκη δεν (επαναλαμβάνω: ΔΕΝ) είναι παραφιλολογία.
Πρέπει ως κοινωνία να σταματήσουμε να τρέφουμε την παραφιλολογία για τις υποκλοπές.ούτε οι πολιτικοί είναι δυνατόν να ισχυρίζονται πως οι υποκλοπές τους απειλούν.ας μιλανε από άλλα τηλέφωνα,ας μη κουβαλάνε συνεχώς το προσωπικό τους κινητό παντού.δεν ζούμε στο 1980.τέλος.
Διαβάζοντας τις δηλώσεις των "κύκλων Σαμαρά" αναρωτιέμαι αν αυτός ο επηρμένος, λειτουργικά ημιαναλφάβητος, λαϊκιστής θα γινόταν ΥπΕξ και Πθ αν δεν είχε μπάρμπα στη Κορώνη (Πύλο για την ακρίβεια) και δεν ήταν τρισέγγονος του Μπενάκη.
Βλέπω τουιτ για κλείσιμο του Open επειδή παρεκκλίνει της "εθνικής γραμμής" σχετικά με το θάνατο των ομογενών. Αλλάξτε κανάλι και μην διαφημιζεστε στο OPEN, αλλά δεν έχει κανείς μας υποχρέωση να συμφωνεί με την κυβέρνηση και την ΠτΔ, ακόμα κι αν έχουν δίκιο.
Επειδή δεν ξέρετε κανέναν που δεν έχει €4 να δώσει για μάσκες, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Η λύση όμως δεν είναι δωρεάν μάσκες για όλους, αλλά όσο γίνεται στοχευμένη βοήθεια σε αυτούς που την χρειάζονται. Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.
5 χρόνια αργότερα ο αρχιφύλακας που εμπλεκόταν στην υπόθεση αυτή φέρεται να ήταν ο κύριος εμπλεκόμενος στο περιστατικό με το φοιτητή και τη ζαρντινιέρα. Το 2016 το ΣτΕ επιδικάζει €450,000 στον φοιτητή.
I hope journos kick up a fuss for
@tsimitakis
not declaring his professional relationship with Syriza and Tsipras in this NYT piece I hope they don't have high ethical standards only when it comes to
@GreekAnalyst
identity.
Αν θεωρείτε το "έχει δικαίωμα ύπαρξης το Ισραήλ" ψευδοερώτημα ή/και δε γνωρίζετε ποιος απέρριψε το σχέδιο του ΟΗΕ του 47 ή/και πώς ξεκίνησε ο αραβο-ισραηλινός πόλεμος του 48, ίσως να ανοίγατε κάνα βιβλίο;
Δεν είναι ανάγκη να έχετε άποψη για όλα. Εδώ δεν έχουν άλλοι που ξέρουν.
Έχει ενδιαφερθεί άραγε κάποιο ελληνικό ΜΜΕ να του πάρει συνέντευξη; Το Open πχ ή αρκείται στις ανταποκρίσεις από τα κατεχόμενα υπό την επίβλεψη των εισβολέων;
Oleksandr from Mariupol. Russia killed his wife, his mother, ruined his home. He lost his eye, spent a month in ruined Mariupol along thousand bodies in the streets, passed though filtration camps and finally reunited with his daughter in Greece
#StopRussia
#StandWithUkraine
Η επίλυση του προβλήματος της ανεπαρκούς εκπαίδευσης, της βίας κι αυθαιρεσίας των αστυνομικών, του δυσανάλογου βάρους σε καταθέσεις αστυνομικών που δίνουν οι δικαστικοί, δεν κοστίζει τίποτα. Ίσα ίσα, μας γλιτώνει πρόστιμα κι έχει παράπλευρα οφέλη.
Υπάρχει μια σημαντική μερίδα συμπολιτών μας που θέλουν να αντιμετωπιστεί η πανδημία, αρκεί να μην τους περιορίζουν σε τίποτα τα μέτρα. Να κλείσουν σχολεία, χώροι λατρείας, επιχειρήσεις, αλλ'αυτοί να διαδηλώσουν. Τα συνταγματικά τα κρίνει το ΣτΕ, στη γαϊδουριά αναφέρομαι.
Το 2021 ο Αλιβιζάτος δηλώνει ότι η Επιτροπή για τη διερεύνηση περιστατικών αστυνομικής βίας έχει παύσει την λειτουργία της (που ξεκίνησε το 2019) λόγω μηδαμινού ενδιαφέροντος "από πλευράς των αρμόδιων κρατικών αρχών".
Η διαδικασία έγκρισης υλικού για χρήση στα σχολεία από το υπουργείο Παιδείας είναι ουσιαστική, ελέγχουν πχ αν προωθούνται αρλούμπες, ή αρκεί να έχεις γνωστούς στις κατάλληλες θέσεις;
Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων ανέβασε πέρσι κατευθυντήριες γραμμές για το τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται σχετικά με την πολιτική επικοινωνία. Πάω να φάω το μπισκοτάκι μου τώρα.
Το ΕΔΔΑ δικαίωσε τους καταγγέλοντες για το ξύλο από τους αστυνομικούς και για ανεπαρκή διερεύνηση της υπόθεσης από την ΕΔΕ *και την Δικαιοσύνη* και διέταξε ν'αποζημιωθούν με €38400 συνολικά.
Το χειρότερο στη δήλωση Πολακη δεν είναι η πρόθεση του να φυλακίσει πολιτικούς αντιπάλους, αλλά η στέρεη πεποίθηση του ότι είναι στο χέρι της κυβέρνησης να αποφασίσει ποιος πάει φυλακή και ποιος όχι.
Υπουργός της ελληνικής κυβέρνησης το 2022 ζητάει διαπόμπευση πριν την τιμωρία από τη δικαιοσύνη. Προς Θεού όμως, η οικονομία πάει καλά, μη μιλήσουμε για τη διολίσθηση του κράτους δικαίου και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Ως ερευνητής έχω ζητήσει πρόσβαση σε δεδομένα του ελληνικού δημοσίου κι έχω φάει πόρτα με πρόσχημα την προστασία των δεδομένων (αυτά που άλλες χώρες της ΕΕ κάπως διαθέτουν, άλλο GDPR μάλλον εκεί).
Ίσως αν ήμουν κομματικό στέλεχος το αίτημα μου να'χε καλύτερη τύχη.
Η λογική "ένα σάπιο φρούτο", "να καλύψουμε τα παιδιά" ή "να μην πληγεί ο υπουργός" επιδεινώνει την κατάσταση. Οι δικαστικοί και αστυνομικοί που έψεξε το ΕΔΔΑ στις Ζελίλοφ κατά Ελλάδας και Γκαλότσκιν κατά Ελλάδας έπαθαν ή, έστω έμαθαν, τίποτα;
Διαβάζω ότι η κ.Βούλτεψη και ο κ.Πέτσας μέμφονται το Αστεροσκοπείο επειδή παρουσιάζει νούμερα που δε συνάδουν με τις κυβερνητικές θέσεις.
Να τους πούμε για το UK Statistics Authority που διορθώνει ανακρίβειες σε ομιλίες στη Βουλή, τουιτ, φυλλάδια, παρουσιάσεις, κλπ.
Οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος δεν υπάρχουν για να εξασφαλίζουν χαμηλό ανταγωνισμό στα μέλη της συντεχνίας. Υπάρχουν για να διασφαλίζουν το ελάχιστο επίπεδο ποιότητας των υπηρεσιών τους. Κρίνονται από τον χειρότερο που κάνουν δεκτό, όχι από τον καλύτερο, τον μέσο ή τον διάμεσο.
2 συλληφθέντες καταγγέλουν αδικαιολόγητη βία κατά την σύλληψη και ξυλοδαρμό στο αστυνομικό τμήμα. Γιατροί και ιατροδικαστής βρίσκουν σημάδια συμβατά με ξυλοδαρμό. Ένας καταγγέλει ότι ανέφερε σε ανακριτή κι εισαγγελέα την κακοποίηση, αλλ'αδιαφόρησαν.
Μα γιατί δε γυρίζετε στην Ελλάδα; Ήλιος, θάλασσα, η καλύτερη χώρα του κόσμου.
Αρκεί να είσαι αρτιμελής, υγιής, δίχως παιδιά, με επαρκές εισόδημα για ιδιωτικές ασφαλίσεις και για να ζεις σε καλή γειτονιά.
"στην Ελλάδα δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας, σε κυβερνητικό ή εθνικό επιχειρησιακό επίπεδο, να αναλαμβάνει ουσιαστικά τη συνολική ευθύνη για τη διασφάλιση της ασφάλειας των σιδηροδρόμων"
It's a feature, not a bug.
Ο ιός είναι αερομεταδιδόμενος. Δεν έχουμε κάνει τίποτα για τον εξαερισμό 2 χρόνια πέρα απ'το "ανοίξτε τα παράθυρα". Τώρα ο Μαγιορκίνης μας προϊδεάζει και για κατάργηση της μάσκας (όποιοι, όσο, κι όπως την φορούσαν). Μετά θ'αναρωτιόμαστε τι έχουν τα έρμα και κολλάνε.
Αν είχαν αγοράσει ακίνητο για 2Μ θα είχαν πολιτογραφηθεί. Όμως αυτοί ζουν επί 30 χρόνια στη χώρα, μεγάλωσαν παιδιά, αγόρασαν σπίτι και πέρασαν το τεστ του ΥπΕσ, ας πρόσεχαν.
Αν θελήσει κάνας μητροπολίτης να κάνει λειτουργία με πιστούς τα Χριστούγεννα, να δω ποιος θα τον σταματήσει έτσι όπως τα έκαναν. Μην εκδίδεις απαγορεύσεις, εκτός αν σκοπεύεις να τις επιβάλεις.
Το ενδιαφέρον δεν είναι τόσο ότι βιάστηκε να κρίνει παρότι ήταν αδύνατο να γνωρίζει αρκετά για να έχει γνώμη, αλλά ότι δεν αναγνωρίζει το σφάλμα, κανείς στον κύκλο του δεν του το θέτει ως πρόβλημα κι η φήμη του δεν πλήττεται.
Υπόδειγμα στρατιωτικής ανικανότητας & σχεδιασμού η ανάπτυξη των ουκρανικών δυνάμεων για ν αντιμετωπίσουν την εισβολή.Τεράστια ήττα των δυτικών μυστικών υπηρεσιών για πρόβλεψη της ανάπτυξης των Ρώσων.Από την στιγμή που πέσει το Κιέβο δεν έχουν καμία αξία οι μάχες σε άλλες περιοχές
Έβρισκα τα συνέδρια γονιμότητας και τα πρωτοσέλιδα της sportime για ένα απιθανικομύριο εκτρώσεις περισσότερο γραφικά, παρά απειλητικά.
Με την ανατροπή της Roe v Wade αλλάζω γνώμη.
As a conscript, during my year in service, I learned how to shoot proficiently, lay mines, fire AT weapons, setup firing positions, lead an infantry squad, setup field comms, etc. About 21,000 go through military service in Finland every year. We have a very capable reserve.
Our disinterest in improving the air quality of classrooms after 2.5 years of this pandemic is beyond me. Do we want to endanger the (long-term) health of students (and teachers)? Don't we know that clean air improves cognitive performance? Don't we care about inequalities?
Η μήνυση του ενός καταγγέλοντος κατά των αστυνομικών μπήκε στο αρχείο. Του δεύτερου κατέληξε στο δικαστήριο μετά την αθωωτική απόφαση για τον ίδιο. Το δικαστήριο αθώωσε τους αστυνομικούς.
Τα γλέντια δίπλα στα διερχόμενα φορεία, οι 100% θάνατοι σε ΜΕΘ, η μη τήρηση των πρωτοκόλλων είναι επακόλουθο της αντιμετώπισης των θέσεων διοίκησης ως λαφύρων προς διανομή σε κομματικούς στρατιώτες αντί για τεχνοκρατικές θέσεις, εκτός κομματικής επιρροής.
Μπορεί ένας βουλευτής να καταθέσει ερώτηση στον ΥΠροΠο να μάθουμε πόσοι αστυνομικοί καταδικασμένοι τουλάχιστον σε πρώτο βαθμό βρίσκονται σε διαθεσιμότητα και πόσοι υπηρετούν κανονικά;
16 μήνες από την αρχή της πανδημίας, δεν καταλαβαίνω γιατί στοιχειώδη δεδομένα, όπως αυτά στη φωτογραφία δεν είναι ανοιχτά, αλλά πρέπει να τα ψάχνουμε σε ρεπορτάζ ή σε σημειώσεις εθελοντών από τις προφορικές ενημερώσεις.
An additional 600 thousand vaccination appointments booked in Greece in the past two weeks, and a noticeabe uptick in registrations in the past couple of days. Biggest increase evident in age groups 18-24 and 25-29, as young Greeks are rolling their
#SleevesUp
. 🇬🇷💉
Η ΕΔΕ δεν βρίσκει τίποτα μεμπτό. Αναφέρει κι ότι οι καταγγέλοντες δεν εξετάστηκαν από ιατροδικαστή. Το δικαστήριο καταδίκασε τον ένα καταγγέλοντα για αντίσταση κατά της αρχής, δεχόμενο την μαρτυρία των αστυνομικών. Αθωώνει τον άλλο.
Παρατηρώ, ισως σ'οχι αντιπροσωπευτικό δείγμα, πολλές κουβέντες για προσλήψεις πυροσβεστών/ αγορά κανανταιρ, και σχετικά λίγες αναφορές στην πρόληψη: καθαρισμός οικοπέδων/ρεμάτων, δημιουργία αντιπυρικών ζωνών κλπ. Δεν είναι καλύτερα να προλάβουμε την καταστροφή;
Ελπίζω όλοι πλέον αντιλαμβάνονται γιατί οι διοικητές νοσοκομείων δεν πρέπει να είναι πολιτικές επιλογές. Το ίδιο ισχύει γι'άλλες αντίστοιχες θέσεις. Αλλιώς στην επόμενη κρίση πάλι θα τρέχουμε τελευταία στιγμή. Να δούμε ποιος θα αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ γνωστές για τον εναγκαλισμό με τους ΑΝΕΛ και το χάιδεμα στους αντιεμβολιαστές υγειονομικούς.
Για τις ευθύνες της ΝΔ για την άνοδο της Νίκης με το συνέδριο γονιμότητας και τα στραβά μάτια στο Άγιον Όρος θα πούμε κάτι;
Αν αυτές τις μέρες στηρίζετε όσους κυνηγάνε δημοσιογράφους στα νησιά, μην κλαίτε το πολίτευμα άμα φάει ξύλο ο επόμενος Χατζηδάκης.
Αν δεν είπατε κουβέντα για τους Τούρκους αντιφρονούντες που παρέδιδε η χώρα επί ΣΥΡΙΖΑ στον Ερντογάν, μην κάνετε τους προστάτες δικαιωμάτων σήμερα.
"Φοιτητές μου": "Each residential Fellow hosts eight not-for-credit study groups".
Είπαμε να μας κάνουν λίγη αβάντα τα ΜΜΕ μετά την ήττα, αλλά μην το παρακάνουμε. Συζητήσεις to know us better και για networking είναι.
Τα διδάγματα, είναι καλό να τα μοιραζόμαστε. Μπορούν τα εθνικά ζητήματα να εξελιχθούν σε τοπικά προβλήματα; Στην ομάδα εργασίας με τους φοιτητές μου στο
@HarvardIOP
, συμφωνήσαμε πως μπορούν. Καλησπέρα από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.
Άμα τους πουν εφημερίδα των φίλων των τρομοκρατών όμως αντιδρούν.
Γιατί αν δε ζητήσουμε τη γνώμη ενός αποφοίτου λυκείου και κατά συρροή δολοφόνου για τις διεθνείς σχέσεις της χώρας, ποιον θα ρωτήσουμε;
Είναι πραγματικά γελοία η φιλολογία για την απομονωμένη Τουρκία. Αντίθετα είναι η Ελλάδα αυτή που, με τον δουλικό φιλοαμερικανισμό της κυβέρνησης απομονώνεται από όλους τους μεγάλους γεωπολιτικούς παίκτες, Ρωσία, Κίνα, Ιράν κ.ά.
[του Δημήτρη Κουφοντίνα]
Το inside story δημοσιεύει αυτούσια SMS που ισχυρίζεται ότι του δόθηκαν από υψηλής αξ��οπιστίας πηγή και προέκυψαν από την έρευνα της ΑΠΔΠΧ.
Αν είναι αληθή, είναι αδιάψευστα τεκμήρια παρακολούθησης πολλών, πολύ υψηλόβαθμων προσώπων.
Οι παππούδες είχαν επίσης τουαλέτα έξω από το σπίτι, μάζευαν νερό στη στέρνα, πλένονταν μια φορά την εβδομάδα, αρρώσταιναν από τύφο, έκαναν 6 παιδιά και ζούσανε τα 5.
Έλεος κάπου με τη νοσταλγία των μπουμερς για τα νιάτα τους απ'τη μια και τους μάνατζερ Μυκόνου απ'την άλλη.
«Να γυρίσουν πίσω οι νέοι μας, που μεγάλωσαν και σπούδασαν από το λαδάκι των παππούδων τους» Νίκος Στάθης, Πρόεδρος του Αγροτικού Ελαιουργικού Συνεταιρισμού Λιβαδιού Κυθήρων. Respect!
#Κυθηρα
Να θυμίσω ότι η παρακολούθηση Ανδρουλάκη δεν ήρθε στο φως μετά τη συνεδρίαση της Επιτ. Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, αλλά όταν ενεπλάκη η ΑΔΑΕ.
Για την ενίσχυση του ρόλου της ΑΔΑΕ άκουσε κανείς κάτι στο διάγγελμα;
Προφανώς στο βαθμό που δεν υπερβαίνει τα όρια της (ακαδημαϊκής) ελευθερίας του λόγου, ας λέει ό,τι θέλει. Αλλά από ένα σημείο και μετά θέλουμε κι εμείς να ξέρουμε πόση αποδοχή έχουν αυτές οι θέσεις στην ιατρική πανεπιστημιακή κοινότητα, ξεκινώντας απ'το ίδρυμα του εν λόγω.
"την ημέρα που ο κ. Ανδρουλάκης υπέβαλε αίτημα για τον έλεγχο του τηλεφώνου του, η υπηρεσία ενεργοποίησε το νέο σύστημα «νόμιμων συνακροάσεων» με συνέπεια να χαθούν όλα τα προηγούμενα αρχεία"