Για όσους παρακολουθείτε την νέα υπόθεση βιασμού στην Ελλάδα, υπενθυμίζουμε ότι ακόμη και αν τον φλέρταρε, ακόμη και αν τον ακολούθησε σπίτι, ακόμη και αν βρέθηκε γυμνή στο κρεβάτι του, έχει κάθε δικαίωμα να αλλάξει γνώμη και να μην δώσει συγκατάθεση.
Είναι βιασμός.
#Σεμεδο
Για κάθε βρισιά που λαλείτε, θα τους πέρνουμε ένα πιάτο φαί. Για κάθε βιτρίνα που σπάζετε, θα τους διούμε δουλειά. Για κάθε απέλαση που ζητάτε, θα ζητούμε μιαν παραίτηση. Γιατί έπρεπε να ξέρετε καλύτερα, πως τα πιό μεγάλα λάθη έκαμεν τα η κυβέρνηση. 1/
Πάντα με το παπά μου εσαλαβατούσαμε που εν είχε Κυπριακές μάππες Boxing Day αλλά ελάλουν του ότι όταν είμαι Κύπρο θα πηαίνουμε σε ούλλες τες άλλες και εν πειράζει.Εν ήρταμε μαζί, αλλά ξεκάθαρα το παιχνίδι ήταν όντως για όσους κοιτάζουν από τον ουρανό.Είμαι σίουρη απόλαυσεν το 🖤
Γιατί το βάρος μας δεν μας καθορίζει.
Γιατί η αξία μας δεν έχει καμία σχέση με το τί λέει η ζυγαριά.Γιατί η ομορφιά μας δεν μετριέται με το size των ρούχων μας.Γιατί θα φοράμε ρίγες μέχρι να κλείσουμε το στόμα και του τελευταίου bully #οριζοντιες_ριγες #ξιαρχος
#stopbodyshaming
Ττόπουζος στο highway μου πέταξε μεγάλη μπουκάλα νερό μισογεμάτη. Εκτός από ρύπανση ήταν και επικίνδυνο.15 λεπτά later στο τηλ με την
@Cyprus_Police
μου είπαν ότι πρέπει να παω εγώ στο τμήμα για καταγγελία. Και κάπως έτσι δεν αλλάζει τίποτα στη νήσο του Κολοκασιού👆
Εχτές 100 κοπέλες έτσι σε 10 λεπτά, είπαμεν σας για παρενοχλήσεις που μωρά από συγγενείς κτλ, τζιαι 24 ώρες μετά λαλείτε μας ότι μόνον οι αλλοδαποί τα κάμνουν.
Συνεχίστε να λαλείτε στους γιους σας να πειράζουν κορούες.
Τα άσχημα μόνοι οι ξένοι τα κάμνουν. Χτηνά.
Χτες έχασα τη γιαγιά μου πλήρης ημερών. Δεν την χάσαμε από τον ιό, αλλά σκέφτηκα όσους χάνουν δικούς τους ξαφνικά από τον ιό και πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν ακόμα τόσοι ενήλικες που δεν εμβολιάζονται χωρίς να σκεφτούν εκείνους που μπορεί να αφήσουν πίσω.
Αν οι άνδρες είχαν περίοδο (κανονική, όχι από εκείνη που έχουν 3 φορές το μήνα), η αναγκαστική άδεια περιόδου θα ήταν εφαρμοσμένη τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον.
Αρκετά ανεχτήκαμε το παραμύθι περί ενσωμάτωσης.
Η αστυνομία οφείλει να επέμβει αποφασιστικά. Οι κάτοικοι της Χλώρακας δικαίως νιώθουν πως ο κόμπος έφθασε στο χτένι.
Μόλις εσταμάτησα σε διάβαση να διασταυρώσει ένα μωρό να πάει σχολείο. Το αυτοκίνητο στην απέναντι λωρίδα εν εσταμάτησε όμως και το μωρό ήταν ήδη μες το δρόμο και επαλλούκωσε τόσο _ πίσω του. Θωρείτε μπροστά σας σαν οδηγάτε ρε κτηνά!!!!!!!!!
Γιατί όταν κάποιος κατακρίνει το Ελαμ αυτόματα είναι Ακελικός; Οι υπόλοιποι δεν δικαιούμαστε να έχουμε μια τάση να μας αρέσκουν τα ανθρώπινα δικαιώματα δηλαδή; Για όνομα.
Η γιατρός μου επέμενε να παραδεχτώ γιατί έχω μώλωπες και αν είμαι ασφαλής. Οι μώλωπες εν από τη φυσιοθεραπεία τζιαι μετά που εχαχανίσαμε, εσκέφτουμουν πόσο καλύτερα εννάταν τα πράματα αν είμασταν όλοι τόσο vigilant τζιαι εν εγυρίζαμε την πλάτη στα θύματα ενδοοιογενειακής βίας.
Ρωτούν με ούλλοι τί μάρκα τούντο C.A. του πουκαμίσου μου.
Ντάξει παιθκιά, έκαμα πουμάμισο με τα αρχικά μου, εν επίε πολλά καλά η φάση, εν εν ανάγκη να μας τ�� φακκάτε.
Παμπαρακατω.
Ο Πρόδρομος έκανε τόσα αίσχη στην Παιδεία και δεν είδαμε κανένα σας να κάνει τέτοιες σοβαρές επιθέσεις ή διαδηλώσεις εναντίον του. Οι προτεραιότητες σας ως πολίτες, γονείς και πατριώτες δεν σταματούν να μας εκπλήσουν αγάπες μου.
Τούτα 👇 συμβαίνουν όταν ο φασισμός, ο ρατσισμός και ο τραμπουκισμός ξαφνικά σε μιά χώρα παίρνουν φωνή και υπόβαθρο. Είμαστε με την
@AcceptCY
και με κάθε άτομο που βλέποντας αυτό τον αποτροπιασμό ένιωσε μόνο του. Είναι πολύ λίγοι και πολύ μικροί. Δεν θα περάσει ο φασισμός τους.
conference call με Αμερική και Γερμανία και περνά ο παττιχάρης ακριβώς την ώρα που βγαίνω απο mute για να μιλήσω. Με ρωτούν αν γίνεται κάποια διαδήλωση στη Κύπρο. Που να σας τα λέω παιδιά..
#WFHstories
Το θερκόν που αναγιώναμε εδώ και και 10 χρόνια εθέρκασε. Έγινεν η ψυσιή μας μαύρη τούντες μέρες, αλλά έπρεπε να το εξέραμε. Θλίψη, αηδία, ντροπή για το είδος. Αν εν τούτες οι αξίες σας, κανένας εν τες θέλει. Σκατάνθρωποι φασίστες της δεκάρας.
Να τσαλακώνεστε παιθκιά. Να βάλλετε νερό στο κρασί σας, να λαλείτε κανένα συγγνώμη μέσα μέσα. Η ζωή εν υπερβολικά μικρή και απρόβλεπτη για να τη κάμνουμε τσίρκο.
Ήρτεν ο άλλος να φάμε τζιαι έφκαλε το τούτο που μες τη τσέντα.
Ώπα λαλώ.
Αυτή είναι η ρίγανη που του έβαλε η μάμμμμα του για τη σαλάτα φίλε φόλλοερ. Ούλλη η Κύπρος σε ένα τουί.
Όσες διαφωνίες και αν έχουμε με το
@Sigmalivecom
και τον
@tsouroullis
αυτό που συμβαίνει απόψε είναι καταδικαστέο, εγκληματικό, επικίνδυνο για την κοινωνία. Τα πρόσωπα τους είναι ΠΑΝΤΟΥ. Κάμετε την δουλειά σας ΜΙΑ φορά.
@Cyprus_Police
Μιάν εβδομάδα κρεβατωμένη και fully drugged και το μόνο που έχω να πω είναι τα σέβη μου σε όσους ζουν με chronic pain και μυοσκελετικά προβλήματα. Not all heroes wear capes. Ζουν ανάμεσα μας όμως. Keep going 💪
Σκεφτούμαστε εν έτη 2022 ακόμα τί θα φορέσουμε, περπατούμε νύχτα τζιαι κρατούμε κλειθκιά ανάμεσα που τα δάχτυλα, κάμνουμε μάχες με τον κάθε αμπάλατο που θεωρεί ότι εν αποδεκτό να μας στέλνει unsolicited φωτογραφίες τζιαι υπονοούμενα τζιαι να μας τζίζει ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ 1/
30+ φυσιοθεραπείες, 6 γιατρούς, κάμποσες ακτίνες, αναλύσεις, χάπια, ενέσεις, πόνους, δάκρυα τζιαι παραπάνω mental breakdowns απ'ότι θυμούμαι αργότερα, μόλις έπιασα απολυτήριο από όλους! Hopefully it's not a see you soon! 👋
Πάεις φυσιοθεραπεία διούν σου ξύλο κλαμουρίζουν σε - 30 ευρώ.
Πάεις ψυχολόγο, κλαμουρίζουν σε - 50 ευρώ.
Πάεις σε ένα μπάρ, διάς τα ίδια, ξιάνεις γιατί ήθελες να πάεις στα άλλα δύο 🤝
Ένα πράμα που αγαπώ αφάνταστα στη Κυπριακή κουλτούρα, είναι ότι όταν σου συμβαίνει κάτι, το default setting κάποιου που θέλει να φανεί χρήσιμος είναι να σε ταίσει.
Χώρησες; ΦΑΙ
Τράκαρες; ΦΑΙ
Αγχος στη δουλειά; ΦΑΙ
Είσαι άρρωστος; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΦΑΙ
@tsouroullis
Χρύσανθε μου από πότε τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι θέμα άποψης πολιτών; Κάμε και μιά ψηφοφορία να δούμε αν θέλουν οι αγαπημένοι μας πολίτες να σκοτώσουμε όλους τους ξένους να δούμε. Δεν ειναι απλά αντιδεοντολογικό. Είναι ΝΤΡΟΠΗ.
Πραγματικά βρίσκω αδιανόητο το ότι ο κόσμος ακόμα μπορεί να καπνίζει σε κλειστούς χώρους διασκέδασης στη Κύπρο σε σημείο που παρέχουν ακόμα και τασάκια.
Όι παιθκιά χάλια οι θάλασσες στην ελεύθερη Αμμόχωστο έτσι καιρό. Έκατσεν το κύμα, όφκερα τα κρεβατάκια, όφκερα τα παρκινγκ, ησυχία, πού να έρκεστε τωρά μες τη λαλλάρα σε έτσι κατάσταση;
ΜΕΝ ΕΡΤΕΤΕ
@SteliosPapathe2
@Cyprus_Police
για περιστατικο αγριου ξυλοδαρμου εγκυμονούσας γυναίκας στο Στροβολο σημερα απο το συντροφο της για το οποιο οταν σας πηραν πολιτες τηλεφωνο ο αστυνομικος γελουσε και τελικα δεν ηρθατε ποτε «γιατι εχετε κι’αλλες δουλειες», εχετε αιμα στα χερια σας
Άκουσα ότι κάμνουν trending τα γενέθλια μου στo Twitter και θα επανέλθω να σας ευχαριστήσω όλους, αλλά για την ώρα cheers 🥂
στα παιδιά που ερωτεύονται,
στα παιδιά που τα θέλουνε όλα🫶🎂
Ο χαμός του παπά έμαθε μου πολλά που τα κάμνω practice καθημερινά. Σήμερα, που θα ήταν τα 65α γενέθλεια του, σκέφτομαι ότι grief is not linear. Σε κάποιες επετείους είσαι καλά, σε κάποιες όχι. Και αυτή είναι η ομορφιά του να έζησες, να αγάπησες, να αγαπήθηκες και να επόνεσες. 1/
Θυμάστε που ακουγατε τι γινόταν στην Αγγλία με 10,000 κρούσματα τη μέρα και τρέματε στην ιδέα; Αναλογικά με την Αγγλία χθες η Κύπρος είχε περίπου 70,000. Σοβαρευτείτε. Δεν χρειάζεται να περιμένετε την κυβέρνηση να σας πει να μειώσετε τις επαφές σας και τις μετακίνησεις σας.
Home: no one leaves home unless
home is the mouth of a shark
you only run for the border
when you see the whole city running as well
your neighbors running faster than you
breath bloody in their throats
Άμα θέλετε να κάμνετε inappropriate comments σε κοπέλες στο χώρο εργασίας σας, χωρίς συνέπειες, μπορείτε να πάτε να δουλέψετε σε καμιά μάντρα.
Έχουμε 2022 and you will be held responsible for your actions.
Deal with it.
Μέσα σε 4 μέρες είδαμε πόσο εύκολα μπορούν χιλιάδες κόσμος να εγκαταλείψουν τα πάντα και να μπουν σε βάρκες και αυτοκίνητα και να φύγουν.Η δυσκολία και ο χαμός δεν έχουν πατρίδα, θρησκεία, ούτε σύνορα.Να το θυμάστε την επόμενη φορά που θα ανοίξετε το βόθρο σας για τους μετανάστες
Την επόμενη φορά που θα σκεφτείτε πως ζευγάρια LGBTQ+ είναι ακατάλληλα να μεγαλώσουν ένα παιδί με αγάπη+σωστές αξίες να θυμάστε πως η κοινωνία σας γαλούχησε να πιστεύετε πως όλες οι γυναίκες μπορούν να γίνουν μάνες και είναι υπεράνω κάθε υποψίας για τερατουργήματα #Πάτρα
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΨΕΚ
.... ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΒΟΛΙΑΖΕΣΑΙ;
Αυτός 👇 ο λαικισμός είναι ένας απο τους λόγους που θα μας κάνει σιγά σιγά να ντρεπόμαστε να λέμε ότι είμαστε Αποελ.
Καταδικάστε την πράξη και την όποιαδηποτε πράξια βιας ή ρατσισμού τζιαι σιωπάτε.
Εν σας εζητήσαμε μαρτυρία στο δικαστήριο.
Ουτε εν διαγωνισμός χειροτερότητας.
Ως ΑΠΟΕΛ αναφέραμε από την πρώτη στιγμή ότι αν υπήρξε οποιοδήποτε μεμονωμένο επεισόδιο χυδαιότητας από οπαδό προς οποιονδήποτε ποδοσφαιριστή της φιλοξενούμενης ομάδας, το καταδικάζουμε.
Η μόνη αλλοίωση πολιτισμού στα σχολεία της Κύπρου είναι οι εγκύκλιοι των σχολείων και ο υπουργός παιδείας μας. Κανένα παιδί, κανένα προσφυγόπουλο και κανένα νήπιο πολιτικών μεταναστών γεννημένο μέσα στη μιζέρια, χωρίς ίχνος προκατάληψης δεν αλλοιώνει τον πολιτισμό μας.
Ήρτα σε καινούριο εστιατόριο που έχει τσαμαρέλλα στα starters τζαι ανθούς στα mains τζιαι κάμνω σαν το 5χρονο τη μέρα των Χριστουγέννων. Πόσο πιό εύκολο να με κάμεις χαρουμενη σιορ;
Να αγαπάτε, να συγχωρείτε, να δίνετε, να δίνεστε, να μην λέτε μεγάλες κουβέντες όταν είστε θυμωμένοι, να ζείτε κάθε μέρα, να προσέχετε τους εαυτούς σας και να αγωνίζεστε για αυτούς που αγαπάτε. Καλή χρονιά ρε χτηνά, pleasure to meet you this year ❤💫
Ρε παιθκιά. Η δουλειά μας, εν μας καθορίζει σαν αθρώπους. Ούτε τί αυτοκίνητο πρέπει να κρατούμε, ούτε τί ρούχα πρέπει να φορούμε εκτός, ούτε τα χόμπυ μας, ούτε το πού πρέπει να κυκλοφορούμε, ούτε το τί πρέπει τζιαι εν πρέπει να κάμνουμε. Πνάστε νάκκον τζιαι ζήστε λλίο όπως θέλετε
Μεγαλώνετε γιούς που αν παν με ούλλο το νησί εν λεβέντες τζιαι κόρες που πρέπει να μετρούν τζιαι να βάλλουν όριο στον αριθμό τους γιατί δεν είναι πρέπον. Μιλήστε μου λίγο το ότι εν υπάρχει πατριαρχία. Σας ακούω.
Έπρεπε να εμαθαίναμε που τους παππούδες μας το '74 πως ούλλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα για μιά καλύτερη ζωή. Έπρεπε να ξέραμε ότι οι τελευταίοι που φταίσιν εν οι απλοί άνθρωποι. Αλλά εν είμαστε ούλοι το ίδιο. Τζιαι θα μας βρίσκετε απέναντι σας.
H πιο σοβαρη επενδυση του καλοκαιράκια εν το φουσκωτό μαξιλάρι για το κρεβατάκι της θάλασσας. (Εν εκαμα ακόμα επένδυση, αλλά τα καλύτερα εν τζείνα των φίλων σου).
Follow me for more spinal health tips
Η Κύπρος έχει σίγουρα ένα (2) καλό: είναι νησί και έχει τέλειο καλοκαίρι. Το ένα καλό, οι παραπάνω δεν ξερουν να το εκτιμουν, δηλαδή να ζουν σαν νησιώτες και απλώς σαλαβατούν για τα κακά.
Είπα το τζιαι ηρέμησα.
Πέστε να με φάτε. 💕
Ήρτεν η άλλη γυμναστήριο, η μιά άσκηση εν της αρέσκει, η άλλη εν της αρέσκει, οι πολλές επαναλήψεις εν της αρέσκουν, οι ασκήσεις μόνες τους εν της αρέσκουν, ε οκ ένα λεπτό να σου βάλουμε ένα κρασούι τζιαι λουντζούα να τσιμπάς τζιαι έννοια σου.
Κύριελεησον εππέλλανεν τον άνθρωπο
Έχοντας δοκιμάσει τους πεζόδρομους για τρέξιμο σε όλες τις πόλεις της Κύπρου, έχω καταλήξει ότι το μόνο που χρειαζόμαστε για καλύτερη ποιότητα είναι περισσότερα δέντρα.
Ξέρω, δεν το σκέφτηκε ποτέ κανείς.
Για οποιεσδήποτε απορίες είμαι στη διάθεση σας.
Αν βρίσκεστε περιοχές Πρωταρά και είστε ξύπνιοι, κάμετε τη χάρη του εαυτού σας και πηγαινεται να δείτε (και να ακούσετε) τη θάλασαα που εν σκέτη ποίηση μετά τη μπόρα ❤️🔥
τζιαι όταν τελικά εμπιστευτούμε κάποιον αλλά εν είμαστε έτοιμες τζιαι πουμε ΟΧΙ, αλλά βιάσει/σκοτώσει μας, η ερώτηση είναι τί εκάμναμε μαζί του αντί τί στον δαίμονα εκάμναν οι μανάες τους όταν τους εμεγαλώσαν. Να σας πω κάτι; Εν καλά αν δεν εχετε κάτι να πείτε να βγάζετε σκασμό.
Ήρτα να σας υπενθυμίσω ότι αύριο εν εν μέρα να μας γοράσετε λουλούδια τζιαι να πείτε σαχλά μισογυνιστικά αστεία. Η μέρα αύριο εν μια υπενθύμιση ότι παλέφκουμε ακόμα για ίσα δικαιώματα. Ευχαριστώ και γεια σας.
Εχτές εξυπνήσαμε και ήταν 1960, σήμερα 1940.
@MinHealthCY
ποιος επέτρεψε στα παιδιά του Χίλτερ να κάμουν τούντην ιστορία έξω που το νοσοκομείο;
@Christodulides
@AnnitaDemetriou
είστε υπεύθυνοι και οι κανονικοποίηση του ναζισμού έχει τη σφραγίδα σας.
Απορία. Όσοι συζητούν για προσωπικά δεδομένα περι Covidpass, διάβασαν ποτέ όλα τα Terms+Conditions των social media platforms που χρήσιμοποιουν; Δεν το νομίζω γιατί αν τα διάβαζαν δεν θα είχαν πλατφόρμα να εκφραστούν!
#justsaying
1152 κρούσματα.
Όλοι μου οι (εμβολιασμένοι) γνωστοί στην Βρετανία έσβησαν το track and trace app γιατί πιάνουν συνέχεια notifications ότι είναι επαφές.
200 πτήσεις με βρετανούς τουρίστες έρχονται τις επόμενες μέρες.
Do the math.