Να πούμε ότι το γάμ...σαι Μητσ...κη είναι ο πάτος της πολιτικής των τελευταίων ετών. Απόλυτη ξεφτίλα και x10 φορές ξεφτίλα όλοι αυτοί που το χρησιμοποιούν από θέση προβολής για 10likes. Τοξική χυδαιότητα που καίει οριζόντια όλη την κοινωνία.
Είναι ζήτημα τιμής της κοινωνίας μας να βρεθούν τα 4 καθάρματα που ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου έναν άνθρωπο που απλώς βγήκε με τη σύντροφο του. Πώς το λένε έλεος πια.
Πάμε στην 11η μέρα πολέμου, ο ευαίσθητος χώρος των ανθρωπιστών καλλιτεχνών που θα έκανε συναυλία αλληλεγγύης για ένα κουτσό καναρίνι στην γη του Πυρός, έχει μια δυσκολία να εκφραστεί κάπως για έναν στυγνό δικτάτορα που αυτή τη στιγμή προσπαθεί να ισωπεδώσει ένα ολόκληρο έθνος
Η είσοδος μας στο ευρώ ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία της Ελλάδας τα τελευταία 50 χρόνια. Η ρητορική της εξόδου δε από αυτό, η πιο χυδαία βλακώδης λαϊκίστικη μπούρδα των τελευταίων 50 ετών.
#Fact
Πλέον καταντά ντροπιαστικό. Είναι προσβολή για τα θύματα, για τους πρόσφυγες. Είναι απάνθρωπα υποκριτικό. Καλύτερα να έκαναν συναυλία με σύμβολο το Ζ υπέρ της Ρωσίας. Θα ήταν πολύ πιο τίμιο.
Η υποχώρηση της Β. Μακεδονίας στο θέμα της γλώσσας με τους Βούλγαρους είναι άλλη μια απόδειξη του πόσο βιαστική ήταν τελικά η συμφωνία των Πρεσπών. Βιασύνη για το τίποτα που άφησε προβλήματα που θα συναντάμε συνεχώς
Παιδιά θα το πω και δεν θα σας αρέσει. Όλα, από τα Τέμπη μέχρι οι χοροί στα νοσοκομεία προέρχονται από την ίδια μήτρα. Θολά καθήκοντα, μηδενικά πρωτόκολλα λειτουργίας, ακατάλληλες διοικήσεις.
Εν τω μεταξύ αυτό που ανησυχείς για τους Έλληνες αν πάνε στο Σαχέλ, αλλά τους έχεις γραμμένους που επιχειρούν με πλοία 40 χρόνων+ ας πούμε απέναντι στους Τούρκους να μου το εξηγήσετε λίγο.
Παιδιά τους ανθρώπους στο Αφγανιστάν δεν τους σφάζουν ούτε οι αμερικάνοι, ούτε οι ευρωπαίοι αυτή τη στιγμή, ούτε ο "παγκόσμιος καπιταλισμός', αλλά ο ισλαμοφασισμός και ο ουαχαμπισμός. Ευχαριστώ.
Εν τω μεταξύ κανέναν "ναζί" δεν ξέπλυνε ποτέ ο Μίκης. Απλά εσείς έχετε τη συνήθεια να βαφτίζετε τα πάντα "ναζί" όταν δεν συμφωνούν μαζί σας (εξαιρούνται οι ναζί στη πλατεία των "Αγανακτισμένων" αυτούς τους λατρεύατε).
Οι Τούρκοι υιοθετούν σταδιακά ρητορική Μόσχας για τα νησιά μας και έχουμε ακόμα εδώ τους πουτινίστας να ζητάνε "ουδέτερη στάση" στην εισβολή στην Ουκρανία.
Πάντως παιδιά όταν τρεις μέρες κάποιοι προσπαθούν με ρόπαλα, καπνογόνα, βοήθεια τεθωρακισμένων οχημάτων να περάσουν σύνορα, πρόσφυγες δεν λογίζονται. Μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας.
Έχουμε Ρώσους που διαδηλώνουν με κίνδυνο της ζωής τους κατά του Πούτιν και έχουμε και εδώ τους "ευαίσθητους' που "δεν είναι με κανένα". Τέτοια αναγούλα έχω χρόνια να νιώσω για το τουίτερ γρ. Καθάρματα είστε.
Τα εμβόλια εξαφάνισαν πρακτικά την πολιομυελίτιδα από την Αφρική. Αλλά η είδηση αυτή θα φτάσει σε πολύ λιγότερα "αυτιά" σε σχέση με το ότι ο "Μπιλ Γκέιτς θέλει να μας βάλει τσιπάκι". Δυστυχώς.
Πριν τρεις βδομάδες: Πάρτε μέτρα, πάρτε μέτρα επιτάξτε ΜΕΘ, δολοφόνοι, θα μας παίρνουν με τα φορτηγά.
Τώρα: Ε εντάξει παιδιά πήρατε υπερβολικά μέτρα, σκοτώνετε την οικονομία, δεν είναι πράγματα αυτά.
Εν τω μεταξύ και με Γιουγκοσλαβία και με Ιράκ. Όλα τα media τότε ήταν φουλ αντιαμερικανικά. Η δε Ελλάδα είχε πρακτικά στασιάσει παρα το ότι ήταν στο ΝΑΤΟ. Είναι τρομερό θράσος και ξαναγράψιμο της ιστορίας, το "τότε δεν λέγατε τίποτα".
Το βάρος της ευθύνης που πήρε αυτούς τους μήνες ο Τσιόδρας, θα έκανε τους μισούς από εδώ να είχαν καταρρεύσει σε λίγα εικοσιτετράωρα. Και αυτός ο άνθρωπος έσωσε ζωές, πολλές ζωές.
Δύο χώρες έχουν ουρές στα ΑΤΜ λόγω πολέμου. Εμείς το καταφέραμε μόνοι μας για να δούμε αν δουλεύει μια θεωρία που πρέσβευε ότι ένα παπάκι μπορεί να τρομάξει μια νταλίκα σε ένα chicken game
Ναι παιδιά μου όταν εισβάλλει ο άλλος και βομβαρδίζει πόλεις δεν θα αγοράζουμε δικαιώματα για καλλιτεχνικές παραγωγές. Αν δεν το βρίσκετε αυτονόητο κάτι πάει λάθος.
Ρε σεις πραγματικά έχουν περάσει τόσες μέρες πολέμου. Σε λίγο θα μιλάμε για τον μεγαλύτερο μετά την δεκαετία του 70 και ακόμα, ακόμα λέτε όλες αυτές τις μπούρδες για να δικαιολογήσετε τον Πούτιν; Τι είστε εσείς ρε; Πως κοιμάστε;
Θα ρίξει πυρηνικά στο τέλος η αρκούδα γιατί δεν της βγαίνει τίποτα στο πόλεμο και θα έχουμε εδώ διαφόρους να μιλάνε για το κακό ΝΑΤΟ που την εξανάγκασε να το κάνει η καημένη.
Και γενικά αν οι ευρωπαίοι ηγέτες παρακαλούν τον Ζελένσκι να συμβιβαστεί, δηλαδή να αναγνωρίσει αλλαγή συνόρων μετά από εισβολή, αυτό είναι πολύ ανησυχητικό για εμάς. Και αν δεν το βλέπετε πάλι σόρι...
Εγώ με την θρησκεία πολλά δεν έχω. Αλλά έχει κάτι το οικτρά υποκριτικό το να κοροϊδεύεις τους χριστιανούς πιστούς (ειδικά σήμερα) και από την άλλη να μιλάς για"ισλαμοφοβία" , "καλό ραμαζάνι" ξέρω γω κλπ
Αυτό που είδαμε στη Κίνα με την "τελετουργική" απομάκρυνση on camera του πρώην προέδρου είναι μια μικρή υπενθύμιση το ότι η Δύση με όλα τα μειονεκτήματα της, έχει κάποια πράγματα που αξίζει να τα υπερασπιστούμε.
Έχουμε κρισάρα με τη Τουρκία και οι άλλοι σπεκουλάρουν ότι κάποια σαράβαλα που είχαμε προς απόσυρση είναι καίρια για την άμυνα μας και τώρα είμαστε άοπλοι. Δηλαδή να δημιουργείς πανικό στον λαό μόνο και μόνο για 5 ψηφαλάκια. Ούτε ντροπή, ούτε τίποτα.
Μια στο ΝΥΤ με τον Έβρο, μια τώρα σε Γερμανική εφημερίδα, Έλληνες δημοσιογράφοι υπογράφουν συκοφαντίες κατά της χώρας τους. Τι άνθρωποι είστε εσείς ρε;
Βομβαρδισμοί αμάχων, βιασμοί, μια γαμημένη εισβολή για να υποτάξει ένα ολόκληρο έθνος και οι άλλοι ψάχνουν να βρουν ποιος είναι ο ναζί και μας περιγράφουν παπαριές καμαρωτές για τους δήθεν λόγους του πολέμου. Πείτε μωρέ ότι γουστάρετε τη φάση κόψτε τις μπούρδες.
Εν τω μεταξύ η τεχνολογία κάνει άλματα. Δίπλα μας η Τουρκία γίνεται μια χώρα που θα παράγει ηλεκτρικά αυτοκίνητα, αεροπλάνα και εγώ δεν ξέρω τι. Και εδώ μιλάμε για τις αμβλώσεις, για την αργία των Τριών Ιεραρχών και για "επανάσταση". Νισάφι όμως.
Συγνώμη αλλά το τουι του Ago είναι καθαρά προσβλητικό υβριστικό για τους Έλληνες πλέον. Ουσιαστικά υπονοεί ότι όλοι είμαστε λίγο πολύ φασίστες με το ότι γιορτάζουμε το ΟΧΙ. Φανταστείτε το ανάλογο να έλεγε κάποιος για έναν άλλο λαό.
Για να κάνουμε μια μεταφορά του τι έγινε ακριβώς με τον Βαρουφ. Έστω ότι είσαι σε ένα πόλεμο και ο εχθρός σε πιέζει, τότε έρχεται ένας "στρατηγός' και λέει, αν επιτεθούμε γυμνοί με μπανανόφλουδες απέναντι στα πολυβόλα του εχθρού, αυτός θα τρομάξει και θα κερδίσουμε. Αυτό περίπου.
Και η ασφάλεια είναι δημοκρατικό δικαίωμα. Δεν δέχομαι ρε γμτ ότι μπορεί να σε σκοτώσουν επειδή πήγες για ένα ποτό. Η ανικανότητα του συστήματος ασφάλειας-δικαιοσύνης είναι αδιανόητη.
Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι για κάποιους να πουν ότι ναι, μια μολότοφ σε κλειστό χώρο με ανθρώπους μέσα είναι δολοφονία και ότι δεν πρέπει ποτέ να ξαναγίνει. Πότε χάσατε τον ανθρωπισμό σας ρε γμτ.
Δηλαδή παιδιά για να ενώσω τις διάφορες συνωμοσίες σε μια. Ο Κούλης σε συνεργασία με κάποιους αντικαθεστωτικούς Κινέζους έφτιαξε σε ένα εργαστήριο ιό τον οποίο διέσπειρε στο κόσμο για να επιβάλει χούντα και να πλήξει την ορθοδοξία μας; Καλά τα λέω;
Δηλαδή η Τουρκία αυτή τη στιγμή ουσιαστικά έχει εξαπολύσει ��βριδικό πόλεμο στην Ελλάδα και το ΝΑΤΟ ήθελε να εκφράσουμε και συμπαράσταση. Εντάξει πλέον τα όρια έχουν ξεπεραστεί.
Οι τουρίστες θα ταξιδεύουν με πλοία που θα ανήκουν σε ξένα κεφάλαια, σε λιμάνια που θα ανήκουν σε ξένα κεφάλαια για να επισκέπτονται ξενοδοχεία που θα ανήκουν σε ξένα κεφάλαια όπου δεν θα δουλεύουν Έλληνες...
Παιδιά αν είστε πάνω από 14 χρόνων και πετάτε τσιτάτα τύπου "γιατί πετάνε τα f16 και δεν έχουμε μάσκες" ξέρω γω είναι σημάδι ότι πρέπει να δουλέψετε πολύ με τον εαυτό σας.
Τέρμα υποκριτές άτομα που πουλούσαν μέχρι πριν δύο χρόνια no borders, "Τούρκοι ελάτε να μας πάρετε" κλπ , τώρα και καλά θίγονται από την γελοιογραφία του Χαντζόπουλου. Η απόλυτη ξεφτίλα.
Όταν φτάνεις να κάνεις "κοινωνικό αγώνα" για πτυχία χωρίς εξετάσεις, σημαίνει ότι κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος για την κοινωνία, για τη ζωή, για όλα τέλος πάντων.
Τι έχουμε δει 70 μέρες πολέμου; Έναν στρατό που είναι πολύ καλός στο να πυροβολεί αμάχους και να βιάζει και πολλούς συμπολίτες μας που τους αρέσει αυτό το γεγονός.
Παιδιά υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που δηλώνουν αναρχικοί/αριστεροί κλπ και υπερασπίζονται τον Πούτιν στο όνομα της "αποναζιστικοποίησης" πραγματικά ξερνάω από τα μάτια
Κατηγορούν τον Ζελένσκι γιατί συνεχίζει να αντιστέκεται η Ουκρανία και προκάλεσε μόλυνση της θάλασσας με την βύθιση του Moskva... Αδιανόητα ρε γμτ αυτά που σκέφτονται
Τι είναι αυτό που σε γενικές γραμμές, το 50-60-70 μας επέτρεπε, σε ταραγμένα χρόνια κατά τα άλλα να έχουμε υπερμεγέθεις προσωπικότητες και από το 80 και μετά να μην βγάζουμε τίποτα;
Δηλαδή έχετε τη παραμικρή αίσθηση ότι όποιος γράφει στο χας ΝΔ_παιδεραστές όντως ενδιαφέρεται για την κακοποίηση ανηλίκων; Μιλάμε για Qanon κανονικό και τον απόλυτο εξευτελισμό του θέματος. Μπραβο στην υπόγα για άλλη μια φορά.
Το ότι πήρε κάποιους μήνες να μιλήσουν ανοικτά επιστήμονες για το γεγονός ότι ο ιός μεταδίδεται από τη Θεία Κοινωνία, είναι θλιβερό γεγονός για την πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας στην Ελλάδα.
Το είπαμε και στην αρχή της πανδημίας. Ο Τσιόδρας είναι σοβαρός. Γελοίοι είναι όσοι τον βρίσκουν σοβαρό ή όχι ανάλογα με το αν τους βολεύει στη κάθε φάση πολιτικά.