Με θλίψη αποχαιρετώ τον Θεόδωρο Μπεχράκη. Έναν πραγματικό πατριώτη, ένα αφοσιωμένο στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και έναν καλό μου φίλο. Ο ήπιος χαρακτήρας του, η πολιτική σοφία και η βαθιά φωνή του θα λείψουν από όλους μας. Συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.
Στη συνάντηση με τους νεοεκλεγέντες ευρωβουλευτές της Νέας Δημοκρατίας συζητήσαμε για τις προτεραιότητες της κυβέρνησης στα ευρωπαϊκά ζητήματα ενόψει της νέας κοινοβουλευτικής περιόδου. Θέλω να τους συγχαρώ και να ευχηθώ καλή επιτυχία στα καθήκοντά τους.
Σήμερα ψηφίζουμε για μία ισχυρή Ελλάδα σε μία ισχυρή Ευρώπη. Τα επόμενα πέντε χρόνια θα παρθούν πολύ σημαντικές αποφάσεις στην Ευρώπη και είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει ισχυρή ελληνική εκπροσώπηση στο Ευρωκοινοβούλιο.
Καλή ψήφο σε όλες και όλους!
Υποδεχόμαστε τις ευρωεκλογές με εμπειρία και αυτοπεποίθηση. Ζητούμε την ψήφο των συμπολιτών μας ως μία εντολή ευθύνης και συνέχειας, για λιγότερες καθυστερήσεις και περισσότερες μεταρρυθμίσεις. Το κεφάλι είναι χαμηλά, οι στόχοι μας όμως είναι ψηλά.
Σήμερα στην Αθήνα, στο Σύνταγμα, τόσο ταυτισμένο με τη δημοκρατική ιστορία αυτού του τόπου, ολοκληρώνεται μια ακόμα μεγάλη διαδρομή. Θέλω να ευχαριστήσω τα στελέχη μας και τους εθελοντές μας. Βρεθήκατε και πάλι στην πρώτη γραμμή του αγώνα. Εσείς κρατάτε όρθια τη Νέα Δημοκρατία.
Η υποδοχή σας σήμερα με συγκίνησε. Σας ευχαριστώ από καρδιάς για την παρουσία σας και την αγάπη σας! Πάμε όλοι μαζί για τη νίκη που θα κάνει πράξη τον βασικό μας στόχο: να βρεθούμε σταθερά πιο κοντά στην Ευρώπη!
Live | Σήμερα από την Αθήνα στέλνουμε σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας ένα καθαρό μήνυμα νίκης. Όλοι μαζί ενωμένοι στην τελική ευθεία. Γιατί δυνατή Νέα Δημοκρατία στην Ελλάδα σημαίνει και δυνατή Ελλάδα στην Ευρώπη.
Η κοινή ευρωπαϊκή άμυνα θα είναι η μεγάλη πρόκληση της επόμενης πενταετίας για την Ευρώπη. Και η Ελλάδα έχει και να εισφέρει σε αυτήν την προσπάθεια, αλλά και να αποκομίσει οφέλη. Αυτό αφορά και την άμυνά μας, αφορά και την εγχώρια αμυντική μας βιομηχανία, αφορά τα ναυπηγεία μας.