![Antoni Stosik Profile](https://pbs.twimg.com/profile_images/1827400051552899072/V7SOo0N2_x96.jpg)
Antoni Stosik
@AntoniStosik
Followers
82
Following
8K
Statuses
895
Doktorant historii (UAM), epoka nowożytna, historia Francji, dzieje dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej. PhD student (history), Poznań, PL #TakDlaCPK
Joined May 2022
@StefanBielanski Swoją drogą podziela Pan Profesor opinię, że faszyzm to fenomen czysto włoski?
0
0
0
@marcingielzak @KacperKita Ciekawie kwestie te są poruszone w Muzeum Imigracji Porte Dorée w Paryżu. Zwłaszcza im głębiej w historię (gdyż jeśli chodzi o część wystawy poświęconą współczesności nie dowiemy się raczej o problemach związanych z imigracją masową).
0
0
0
@d_foubert Nie redukowałbym całego zła jedynie do liberum veto. Podmiotowość Rzeczpospolita straciła stopniowo w dobie Wielkiej Wojny Północnej, ostatecznie zaś w 1720 roku, gdy upadł sojusz antyrosyjski Wielkiej Brytanii, Austrii i Saksonii oparty na postanowieniach traktatu wiedeńskiego.
1
0
0
@d_foubert @PrzemysZurawski No naprawdę nie mam zamiaru czynić z Sobieskiego płatnego zdrajcy, ale również Stanisław August na to miano nie zasługuje. Rzeczpospolita w okresie jego panowania była protektoratem rosyjskim, więc bez podjęcia gry z Cesarzową nie dało się nic dla Polski ugrać.
0
0
0
@d_foubert Sobieski był członkiem stronnictwa profrancuskiego, które chciało przeforsować na elekcji 1669 roku księcia neuburskiego, co było wbrew opinii szlachty. Wcześniej żywo opowiadał się za osadzeniem na tronie Kondeusza przy pomocy wojsk francuskich. To jest niejednoznaczna postawa.
0
0
0
@d_foubert @PrzemysZurawski No chodzi o pobieranie pieniędzy od obcego mocarstwa. Nie twierdzę że Jan Sobieski był zdrajcą, bo takie twierdzenie byłoby to ahistoryzmem. Tak samo jak twierdzenie że to że ktoś pobierał pieniądze od ambasady rosyjskiej czyniło go automatycznie zdrajcą w XVIII wieku.
1
0
0
@PrzemysZurawski @d_foubert Czy w związku z tym hetman Jan Sobieski pobierający pieniądze od ambasady francuskiej był płatnym zdrajcą?
1
0
0
@maciej_kunigas @d_foubert Pani profesor Zielińska ma najrozsądniejsze podejście do Stanisława Augusta. Dla mnie to postać zajmująca i dla ojczyzny niezwykle zasłużona. Próbujący działać w sytuacji skrajnie trudnej. Właściwy autor Konstytucji 3 maja. Złamany po przystąpieniu do Targowicy.
0
0
0
@Kloc_K W kinach jest nowy Hrabia Monte Cristo. Wspaniała ekranizacja, z rozmachem, staroświecka - bez dekonstrukcji, postironii, za to z klasycznymi toposami miłości i zemsty. Świetne aktorsko i kostiumowo. Gdy byłem we Francji w dniu premiery widownia klaskała na napisach końcowych.
0
0
2
@ak1959gens52130 @Bella_700000 @Konrad_Wernicki Ma się tak, że gdy cywilizacja chrześcijańska była zagrożona to walczyli o nią z bronią w ręku do 1939 roku, vide 1. Szwadron Tatarski w ramach 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Żyją w Rzeczypospolitej od setek lat i są częścią wspólnoty. Świadczy o tym przelana krew, ziemia i umarli.
1
0
0
@ak1959gens52130 @Bella_700000 @Konrad_Wernicki Chorągwie lekkiej jazdy tatarskiej walczyły w kampaniach Jana III przeciw Turcji, chociażby w odsieczy Wiednia 1683 roku, a później też w ramach wojsk litewskich na Węgrzech. Jeśli to nie jest przykład przywiązania do Rzeczypospolitej w godzinie próby to nie wiem co tym jest!
1
0
0
@StZerko @krzysztofrak66 Przypomniały mi się zajęcia z historii Polski średniowiecznej prof. Jarosławem Nikodemem, gdzie Piast i Rzepicha byli głównymi bohaterami.
2
0
0